ادیب فوتبال / تورج عاطف

در حالی این نوشته را می نگارم که امروز میلاد یکی از بزرگترین ادیبان دنیای فوتبال است "البر کامو "

آلبر كامو را بسياري از علاقه مندان ادبيات ميشناسند. او خالق آثار جاودانه اي چون

بيگانه و طاعون و سقوط و. است و قلم چيره دستش در خلق تئاترهاي زيبايي توانمند بوده

است. اما آن چيزي كه كمتر درباره نويسنده گفته شده اين است كه این ادیب شهیر که برنده جایزه نوبل  نیز  شده است  عاشق فوتبال  بوده است

آلبر كامو در سنين جواني دروازه بان  تیم راسینگ  دانشگاه الجزیره بوده واین تیم در دههٔ ۱۹۳۰ دو بار برندهٔ جام قهرمانان شمال آفریقا شده‌است

اگر بيماري سل به او اجازه ميداد شايد کامو به اندازه فلسفه و ادبیات در این ورزش بزرگ  جهان موفق بود و افتخاری دیگر برای فوتبال الجزایر در کنار بزرگان  دیگر  فوتبال این کشور چون  رباح ماجر   مهاجم قهرمان  اروپا در فصل  86-87  یعنی تیم پورتوو ریاض محرز  داشت و شاید هم با  زین الدین زیدان  مقایسه می شد که فوتبالیستی فرانسوی با ریشه های الجزایری است قرار می گرفت  .

علاقهٔ او به فوتبال به حدی بود که وقتی چارلز پونسه، یکی از دوستانش، از او پرسید فوتبال را ترجیح می‌دهد یا تئاتر پاسخ داد

«بدون تردید، فوتبال»

.روزگاری کامو در مصاحبه ای با یک رومه ورزشی در مورد احساساتش  در فوتبال چنین می گوید

احساساتی می‌شوم. پس از سال‌ها که جهان نمایش‌های زیادی را پیش رویم گذاشت، آنچه را از اخلاق و تعهدات اخلاقی آموختم مدیون  ورزش هستم

چقدر تیم خودم را دوست داشتم. به خاطر شادی پس از پیروزی، آن‌گاه که با خستگی پس از تلاش در هم می‌آمیزد چقدر بی‌نظیر! و همچنین به خاطر میل احمقانهٔ گریستن در شب‌های شکست

بيگمان كساني كه با فوتبال عجين هستند اين اظهارنظر كامو را با تمامي وجود حس

ميكنند. فوتبال تنها يك بازي نيست و حتي ميتوان گفت فوتبال براي خيليها خود

زندگي و شايد فراتر از يك زندگي باشد و شاید زیباتر از هر شعری و تماشائی تر از بزرگترین اجراهای تئاترهای مشهور جهان چون هملت و اتلئو و خسیس  و غرقه شدن در فوتبال  برایشان بسی عمیق تر از غوطه وری در هر رمانی می تواند باشد

کامو  مفهومی در باره زندگی  را در کتاب مرگ  خوش می گوید  .

می خواهید  بدانید من خوشبخت هستم یا نه؟
شما با این فرمول اشنا هستید: «اگر میتوانستم زندگی را از نو اغاز کنم"
خب در این صورت من زندگی را همینگونه که هست اغاز میکردم.

آیا  می توان انتظار داشت  که یک دروازه بان ادیب تعریف بهتری برای زندگی بدهد؟  پذیرفتن حال  شرط اول خوب زیستن برای آینده است  و این  تلنگری ز کامو ادیب فوتبالیست  یا دروازه بان ادیب   است  

فوتبال ,کامو ,جهان ,زندگی ,ادیب ,كامو منبع

مشخصات

تبلیغات

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها

fdshu خدمات کامپیوتری امین Tourism بدانید جی ان بلاگ شعر و ترانه 20 عايقکاري موتورخانه,عايقکاري سردخانه,عايقکاري لوله ها آموزش نصب ردیاب موتورسیکلت دانلودی ها